Konya’nın saygın, sosyal, başarılı ve sevilen işadamlarından, birçok dev projeye imza atarak şehrin gelişmesine öncü olan, binlerce insanı en güzel yerlerde ev sahibi yapan

 Mis Yapı Özkanlar İnşaat’ın, Genel Müdürü Salih Özkan kendi gözünden, Mis Yapı Özkanlar İnşaat’ı anlatarak, şirketin bundan sonraki projelerinden bahsetti.

 

Mis Yapı Özkanlar İnşaat’ı sizden dinlemek isteriz…

 

Firmamız “İbrahim Özkan İnşaat ve Gıda” olarak 1985 yılında kurulmuştur. Kısa süreli olarak inşaat ve gıda işini birlikte yürütmüştür. 1990 yılında gıda ve market işini bırakarak asıl iş alanı olan inşaat ve müteahhitlik işine dönmüştür. 1988’den 2009 yılına kadar sürekli kendini yenilemiş, günün şartlarına kendini uydurmuş ve yapmış olduğu işlerle güven ve dürüstlüğün simgesi haline gelmiştir. 2001 yılında mobilya tasarım sektörüne atılan firmamız inşaat ve mobilya ile birlikte sürekli büyümüş, mobilya sektöründe aranan firmalar arasına girmiştir. Mobilya bölümümüz özellikle dekor olarak çalışmış, Konya’nın en gözde mekânlarının, alışveriş merkezlerinin dekorasyonunu yaparak kendini geliştirmiştir.

2008 yılında kendini yenileyen firmamız “Mis Yapı Özkanlar İnşaat” olarak ismini değiştirmiş ve kurumsallaşmaya ağırlık vermiştir. Mis ’in açılımı Musa, İbrahim ve Salih’tir. Mis Yapı ve Özkanlar bünyemizde olan iki ayrı firma konumunda ama çevremizde Mis Özkanlar olarak tanınmaya devam ediyoruz.

Babamız ve şirketimizin onursal başkanı olan İbrahim Özkan’dan bize emanet olan dürüstlük ve güvenilirlik ilkesi ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Değerli müşterilerimiz ve dostlarımıza, daha güzel ve kullanılabilir yapılar inşa etmek, huzurlu ve güvenli bir ortam sunmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Misyonunuzu, “Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmak… Bu farklılıkla, hizmet ulaştırdığı her yeni kurum ve bireyler için gerçekleştirilen projelerde kaliteden ödün vermeden, insan gücüne inanarak çevresel sürdürülebilirliğe önem verip, çağın gereklerini ve teknolojik gelişmeleri takip eden bir anlayışla başarılı olmaya odaklanmak, kalıcı ve güvenilir olmak, üstlendiği projelerle inşaat sektörünün farklı alanlarında projeler geliştirirken sektörü yeniliklerle tanıştırmaktır” olarak belirlemişsiniz. Konya’nın en büyük inşaat şirketlerinden birisi olarak hedeflerinize ulaştınız mı?

Konya’mızın geleceğine katkı sağlamak ve iş potansiyelini artırarak, insanlara en güzel konutları sunma açısından çok başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Biz Konya’ya katma değer sağlayan bir firma olduk her zaman.

 

Bu sektörde sizi ayrıcalıklı kılan özellikleriniz neler?

Bizi farklı kılan birçok özelliğimiz var. Bunları sayacak olursak; dürüstlük, güvenirlik, şeffaflık, yaratıcılık, mükemmeliyet, karşılıklı sevgi ve saygı, verimlilik, müşteri ve çalışanların mutluluğu ön plana çıkıyor diyebilirim.

 

Şimdiye kadar Mis Baha, Mis İdol, Mis Elit, Mis Nergis, Mis Gold, Mis Kent gibi başarılı projelere imza attınız. Yaptığınız konutlar içerisinde en çok beğenilen hangisi oldu?

Bizim yaptığımız bütün konutlar beğeniliyor. Şu ya da bu diye bir ayrım yapmak söz konusu değil.

 

Yaptığınız konutlar kimlere hitap ediyor?

Orta gelire sahip memur, çiftçi vs. hitap ediyoruz.

 

Var mı yeni projeler?

Yakın zamanda başlayacağımız, projelendirme aşamasında olan üç projemiz var. Real’in arkasında 270 konuttan oluşacak olan, Mis Konsept ’in saunası, spor salonu, kapalı otoparkı, alışveriş merkezi, her şeyi olacak. Yakın zamanda tanıtımlarına başlayacağız. Metro Market’in yanında inşa edeceğimiz, 146 daireden oluşan Mis Elit 2 ve 196 daireden oluşan Mis Elit 3 isimli projelerimizin de büyük beğeni toplayacağına inanıyoruz.

 

İşin uzmanı olarak inşaat sektörünün 2014 genel değerlendirmesi yapar mısınız?

Merkez Bankası’nın faiz politikasından dolayı 2014 çok durağan ve verimsiz bir yıldı. Biz firma olarak daima öz sermayemiz ile hareket ediyoruz. Öz sermayemiz ile hareket ettiğimiz için piyasalardaki durgunluklardan fazla etkilenmiyoruz.

 

Aile şirketi olmak kurumsallaşmanın en büyük engellerinden biridir. Sizin açınızdan değerlendirecek olursak aile şirketi olmanın zorlukları var mı?

Bizim için herhangi bir dezavantajı yok, tamamen avantaj. Aile şirketi olmanın avantajlarını yaşıyoruz. Görev paylaşımını çok rahat bir şekilde yapıyoruz. Gelir-gider dengesinde herhangi bir sıkıntımız olmuyor.

 

Röportaj: Emine Şeyma Yıldız