‘Sağlık sektörüne yeni bir soluk’

MİS Yapı Özkanlar İnşaat Genel Müdürü Salih Özkan, Konya Hospital ile yapılan anlaşmayla sağlık sektörüne adım attıklarını söyledi. MİS Yapı Özkanlar’ın inşaat sektöründeki tecrübesini sağlık sektörüne taşıyacaklarını dile getiren Salih Özkan, Selçuklu bölgesine bir hastane kazandıracaklarını kaydetti

 

MİS Yapı Özkanlar İnşaat Genel Müdürü Salih Özkan, 30 yıllık sektör tecrübelerini gazetemizle paylaştı. MİS Yapı çalışmaları ve projeleri hakkında da bilgi veren Salih Özkan 2016 yılı içerisinde başlanacak projelerle yaklaşık bin kişiye iş imkânı sağlamanın mutluluğunu yaşayacak. 2016 yılında sürpriz bir hamle yapan MİS Yapı, Konya Hospital Hastanesi ile yaptığı anlaşma sonrası sağlık sektörüne de adım atmış oldu. Konya Hospital ve MİS Yapı ortaklığında kurulan konsorsiyum 2016 yılı içinde bir hastane deSelçuklu ilçesine kazandırılacak.

MİS Yapı Özkanlar İnşaat’ı kısaca tanıyabilir miyiz?

Firmamız “İbrahim Özkan İnşaat ve Gıda” olarak 1985 yılında kurulmuştur. Kısa süreli olarak inşaat ve gıda işini birlikte yürütmüştür. 1990 yılında gıda ve market işini bırakarak asıl iş alanı olan inşaat ve müteahhitlik işine dönmüştür. 1988’den 2009 yılına kadar sürekli kendini yenilemiş, günün şartlarına kendini uydurmuş ve yapmış olduğu işlerle güven ve dürüstlüğün simgesi haline gelmiştir. 2001 yılında mobilya tasarım sektörüne atılan firmamız inşaat ve mobilya ile birlikte sürekli büyümüş, mobilya sektöründe aranan firmalar arasına girmiştir. Mobilya bölümümüz özellikle dekor olarak çalışmış, Konya’nın en gözde mekânlarının, alışveriş merkezlerinin dekorasyonunu yaparak kendini geliştirmiştir. 2008 yılında kendini yenileyen firmamız MİS Yapı Özkanlar İnşaat olarak ismini değiştirmiş ve kurumsallaşmaya ağırlık vermiştir. MİS’in açılımı Musa, İbrahim ve Salih’tir. MİS Yapı ve Özkanlar bünyemizde olan iki ayrı firma konumunda ama çevremizde MİS Özkanlar olarak tanınmaya devam ediyoruz. Babamız ve şirketimizin onursal başkanı olan İbrahim Özkan’dan bize emanet olan dürüstlük ve güvenilirlik ilkesi ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Değerli müşterilerimiz ve dostlarımıza, daha güzel ve kullanılabilir yapılar inşa etmek, huzurlu ve güvenli bir ortam sunmanın haklı gururunu yaşamaktayız.

MİS Yapı Özkanlar İnşaat’ın sektördeki amacı nedir?

Türkiye’nin geleceğine katkıda bulunmak… Bu farklılıkla, hizmet ulaştırdığı her yeni kurum ve bireyler için gerçekleştirilen projelerde kaliteden ödün vermeden, insan gücüne inanarak çevresel sürdürülebilirliğe önem verip, çağın gereklerini ve teknolojik gelişmeleri takip eden bir anlayışla başarılı olmaya odaklanmak, kalıcı ve güvenilir olmak, üstlendiği projelerle inşaat sektörünün farklı alanlarında projeler geliştirirken sektörü yeniliklerle tanıştırmaktır.

‘Bizi diğer firmalardan ayrı kılar’ dediğiniz bir özelliğiniz var mı?

Bizi farklı kılan birçok özelliğimiz var. Bunları sayacak olursak; dürüstlük, güvenirlik, şeffaflık, yaratıcılık, mükemmeliyet, karşılıklı sevgi ve saygı, verimlilik, müşteri ve çalışanların mutluluğu ön plana çıkıyor diyebilirim.

Ülkemizin 2023 hedefi hakkında ne düşünüyorsunuz ve Konya’da inşaat sektörü nasıl gelişecek daha büyük yaşam alanları daha yüksek binalar mı olacak?

2023 hedefi elbette Cumhuriyetimizin 100 yaşında olacak olması dolayısı ile çok önemli ama ben bunun Sevr antlaşması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Daha büyük binalar olmayacak bugüne baktığımız zaman idarecilerimiz yatay büyümeyi istiyor Konya’da. Ama şu bir gerçek Konya bir tarım şehri ve dikey büyüme gerçekleştirilmeli verimli araziler korunabilmeli. Bu hata daha önce Sakarya’da da yapıldı. Yaşam alanları olarak da daha çok 2+1 evler ön plana çıkacak. Daha büyük yaşam alanları içinde konsept projeler ön plana çıkacak.

İşletme anlayışınız nedir ve genel olarak işletme sahiplerinin temel amacı ne olmalıdır?

Sakıp Sabancı ne diyordu biliyor musun? Çalışmak, çalışmak, çalışmak diyordu. Ülkesini en çok seven kişi, ülkesine en çok istihdam ve katma değer sağlayan kişidir. Bu doğrultuda çalışmalarımıza devam ediyoruz. Şirket olarak maddi beklentilerimizin yanında temel aldığımız esas budur. Kalite ve memnuniyetten ödün vermeden ülkemize ve insanlara hizmet etmek, bunun haklı gururunu yaşamak en büyük amacımız.

Yapımı devam eden ve şuan proje aşamasında olan işlerinizden bahseder misiniz?

Devam eden projelerimiz, Elit 1, Elit 2, Elit 3, Elit 4 ve Elit 5 diye projelerimiz var. 5. Etapta toplam 560 daire yapacağız. Ayrıca MİS Konsept isimli 270 konutluk bir projemiz var, ciddi projelerimizden birisi burası. Daha sonrasında Fetih Caddesi üzerinde Frezya diye 50 konutluk bir projemiz daha var. Bunların tümü müşterilerimize daha iyi hizmet sunmak adına üzerinde düşünülmüş projelerdir. Tüm bunların yanında Nalçacı Caddesi üzerinde ofis inşaatımız da devam ediyor. Oradaki inşaatımız tamamlandıktan sonra, misafirlerimizi yeni ofisimizde karşılamaya başlayacağız.

Sözünü ettiğimiz bu projeler, kaç kişilik bir istihdam sağlayacak? 

Sayısını net olarak şuan bilemeyiz, ancak bin civarında kardeşimize iş imkânı sağlamasını tahmin ediyoruz.

Konya’da hangi bölgelerde proje üretiyorsunuz?

Konya genelinde Meram hariç hemen hemen her yerde bir projemiz var.  Meram bölgesi de henüz bir oluşum sağlamadı. Tabii ki bu durum bundan sonra Meram’da çalışmayacağımız anlamına gelmez.

MİS Yapı Özkanlar olarak Konya dışında çalışmalarınız var mı? 

Şuana kadar Konya dışında bir çalışmamız olmadı. Bundan sonrada Konya dışında faaliyet göstermeyi düşünmüyoruz. Sadece istisna olarak Taşucu tarafında bir otel projemiz var, orada şuan devam eden AR-GE çalışmamız var. İleriki süreçlerde bu proje Konya dışına çıktığımız tek proje olabilir.

Konut dışında başka bir sektöre yönelme gibi bir düşünceniz var mı?

Evet. Yeni bir konsorsiyum var. Bu kapsamda Konya Hospital Hastanesi’yle bir anlaşma sağladık. Prof. Dr. Tunç Cevat Öğün ve Prof. Dr. Cemile Öğün hocalarımızla birlikte konsorsiyum kurduk, inşallah Konya’mıza  güzel bir hastane kazandırmayı hedefliyoruz. Bu projeye Nisan ayı gibi başlamayı planlıyoruz. Konya Hospital’ın sağlık sektöründe ki tecrübesini MİS Yapı’nın inşaat tecrübesiyle birleştirip tam donanımlı bir hastaneyle insanlarımıza, sağlık sektöründe de hizmet edeceğiz.

Bize vakit ayırıp projelerini anlattığınız için teşekkür ederiz. Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Ben de Hakimiyet Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Mis Özkanlar Yapı olarak Konya’mıza ve ülkemize değer katacak projelere imza atıyoruz. Bundan sonra da çalışmalarımız aynı vizyonla devam edecek