MİSÖZKANLAR YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Salih ÖZKAN

1985 yılından günümüze emin adımlarla gelen MİSÖZKANLAR firması Yönetim Kurulu Üyesi Salih Özkan ile sektörün dün’ünü, bugün’ünü ve yarın’ını sorguladık…

 

Firmanızı kısaca tanıyabilir miyiz?

Firmamız İbrahim ÖZKAN İNŞAAT VE GIDA” olarak 1985 yılında kurulmuş olup kısa süreli olarak inşaat ve gıda işini birlikte yürütmüş 1990 yılında gıda ve market işini bırakarak asıl iş alanı olan inşaat ve Müteahhitlik işine dönmüş. 1988’den 2009 yılına kadar sürekli kendini yenileyen günün şartlarına kendini ve yapmış olduğu işlerde garantileyen sektörde güven ve dürüstlüğün simgesi haline gelmiş olan ‘İbrahim ÖZKAN’ inşaat ‘ÖZKANLAR’ olarak yüzlerce kişiyi ev sahibi yapmanın gururunu yaşamaktadır.

2008 yılında kendini yenileyen firmamız ‘MİSÖZKANLAR’ olarak ismini değiştirmiş kurumsallaşmaya ağırlık vermiştir.

Ayrıca 2001 yılında Mobilya Tasarım Sektörüne atılan firmamız inşaat ve mobilya ile birlikte sürekli büyümüş, mobilya sektöründe aranan firmalar arasına girmiştir. Mobilya bölümümüz özellikle dekor olarak çalışmış Konya’nın en gözde mekanlarını, alışveriş merkezlerinin dekorasyonunu yaparak kendini geliştirmiştir.

Babamız ve şirketimizin onursal başkanı olan ‘İbrahim ÖZKAN’ dan bize emanet olan dürüstlük ve güvenilirlik ilkesi ile çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Siz değerli müşterilerimiz ve dostlarımıza, daha güzel ve kullanılabilir yapılar imal etmek, huzurlu ve güvenli bir ortam hazırlamanın haklı gururunu yaşamaktayız.

Salih Bey İnşaat sektörünün bugünkü durumundan bahseder misiniz?

Şu an İnşaat sektörünün en durgun olduğu zaman. Faiz oranlarının makul seviyede olmasına rağmen satışlarda durağanlık devam ediyor. Bu piyasalara olan güvenle alakalı bir durum. Piyasalar biraz düzelse o zaman satışlarda artış başlar. Tabi burada belirtmem gereken bir durum daha var arsa payları İstanbul seviyesinde bu da sektörü olumsuz etkiliyor.

İnşaat sektöründe en iyi yıllar ne zamandı?

2006- 2008 yılları inşaat sektörü deyim yerindeyse altın yıllarını yaşadı.

2015 yılı İnşaat sektöründe nasıl geçecek?

Aslında Konya konut olarak doyum noktasına ulaştı diyebiliriz. Bizim için önemli olan konutun yatırım aracı olarak da görülmesi. İnsanlar altın, döviz gibi yatırım araçlarını artık eskisi gibi çok tercih etmiyorlar tercihlerini konuttan yana kullanıyorlar bu da sektör için olumlu bir gelişme gelecek açısından.

 

İnşaat sektörü Türkiye ekonomisinin en belirgin göstergesi, 2000 yan sektöre katma değer ve istihdam sağlıyor bunun önemi tam olarak algılanmıyor mu?

Tabi burada birçok sektöre destekler varken inşaat sektörü kendi haline bırakılmış bir sektör durumunda. Kredi desteği yok. Kalkınmada öncelikli Aksaray ve Karaman faydalanıyor.

Konut olarak yatırım yapacak yatırımcılar ne yapmalı?

Güven veren inşaat firmalarından temeldeyken almalarını tavsiye ederim.

2015 yılı faiz oranları nasıl olur?

Dolar ve Euro yükselişte eğer Merkez Bankası müdahale etmezse bu yükseliş devam eder. Tabi yakın coğrafyamızda gelişen olaylarda bu yükselişi tetikliyor.

Cumhurbaşkanımızın 2023 hedefi hakkında ne düşünüyorsunuz ve Konya sektör olarak nasıl gelişecek daha büyük yaşam alanları daha yüksek binalar mı olacak?

2023 hedefi elbette Cumhuriyetimizin 100 yaşında olacak olması dolayısı ile çok önemli ama ben bunun Sevr antlaşması ile ilgili olduğunu düşünüyorum.

Daha büyük binalar olmayacak bugüne baktığımız zaman idarecilerimiz yatay büyümeyi istiyor Konya’da. Ama şu bir gerçek Konya bir tarım şehri ve dikey büyüme gerçekleştirilmeli verimli araziler korunabilmeli. Bu hata daha önce Sakarya’da da yapıldı.

Yaşam alanları olarak da daha çok 2+1 evler ön plana çıkacak. Daha büyük yaşam alanları içinde konsept projeler ön plana çıkacak.

İnsanlar hayatları boyunca çalışıp bir ev sahibi olmak istiyor doğru seçimi nasıl yapmalı?

Öncelikle kendini kanıtlamış inşaat firmalarıyla görüşsünler Konya’mızda 3-5 tane bu şeklide firma var. Ev bir kez alınır bunu düşünsünler. Oturma izni ve iskan ruhsatı gibi sıkıntılar yaşamazlar dediğim şekilde bir ev alırlarsa. Bunu nasıl bilirler ilçe belediyelere gidip ev alacakları firmanın önceki durumlarını sorarlarsa öğrenebilirler.